SKORI LED
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
Parametry światła LED

Parametry ważne podczas wyboru oświetlenia LED


1. Strumień świetlny - lm
Wartość opisująca ilość światła, wyrażana w jednostkach zwanych lumenami. Przykładowo tradycyjna żarówka z żarnikiem wolframowym, o mocy 60W, emituje strumień świetlny na poziomie około 700lm. Żarówka LED emitująca podobną ilość światła posiada moc około 9W. Efektywność świetlna diod LED, wyrażona w stosunku ilości lumenów uzyskanych z jednego wata, zależy od rodzaju - generacji użytej diody oraz jej jakości. Wartość ta w aktualnie stosowanych diodach wynosi od 70 do 150 lm/W. W przypadku taśm LED zwykło sie podawać wydajność świetlną dla jednej diody i tym przypadku ta sama dioda może generować inne wartości w zależności od jej wersji, a także rodzaju użytych oporników elektrycznych na każdym segmencie taśmy. W przypadku światła białego znacząca jest również barwa światła - światło zimne jest trochę jaśniejsze od ciepłego - więcej lumenów przy takiej samej ilości watów. Ilość światła dla jednej diody może mieć zatem kilka wartości i przecietnie wynosi:
SMD3528 - 4-6lm
SMD3014 - 7-9lm
SMD5050 - 12-16lm
SMD2835 - 20-22lm; low: 12-14lm
SMD5630 - 22-26lm
COB6565 - 26-28lm

2. Moc - W
Moc źródła światła określona w Watach wyraża maksymalny pobór prądu dla diod i ich układu zasilania. W zależności od wydajności diod oraz sprawności układu strumień świetlny może się znacząco różnić dla źródeł o tej samej mocy nominalnej. żródła LED o określonej mocy mogą się różnić w tym względzie nawet o 100%. Zależne jest to od wielu czynników, miedzy innymi od typu diod, jakości komponentów, układu zasilania, przepuszczalności świetlnej klosza, barwy światła czy wpółczynnika odddawania barw.

3. Współczynnik oddawania barw CRI - Ra
Wartość w skali od 0 do 100 opisująca stopień wiernego oddawania barw przedmiotów przy sztucznym oświetleniu w porównaniu ze światłem wzorcowym. Najwyższy współczynnik oddawania barw Ra=100 ma światlo dzienne - słoneczne, względem którego określane są wszystkie sztuczne źródła światła. Można przyjąć założenie, że wartością spełniającą minimum walorów użytkowych oraz nie wpływającą negatywnie na jakość postrzegania jest Ra>70. Polska norma PN-EN 12464-1:2004 zaleca stosowanie źródeł światła o CRI co najmniej na poziomie Ra>80. Wszystkie taśmy LED będące w naszej ofercie spełniają tę normę, posiadamy także serię profesjonalnych taśm o współczynniku CRI Ra>90.

4. Barwa światła - K (CCT)
Parametr opisujący światło białe, a konkretnie jego odcień, tak zwana temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach - K. Im wartość ta jest niższa tym światło jest cieplejsze. Potocznie przyjęło sie wyróżniać trzy barwy światła:
- barwa ciepła - 2700K-3300K - Od barwy klasycznej żarówki, przez barwę wschodzącego słońca po barwę światła halogenowego. Chociaż jest to w dużej mierze kwestia gustu, najczęściej światło w tej barwie stosuje sie w pomieszczeniach dziennych, wypoczynkowych gdzie chcemy osiągnąć przyjemną atmosferę.
- barwa neutralna - 3300K-5300K - najczęściej wartość w okolicach ~4000K, odcień pośredni, najbardziej zbliżony do bieli. Ze względu na uniwersalność światło praktyczne do wszelkich zastosowań, często stosowane w budynkach użyteczności publicznej.
- barwa zimna - 5300K-6500K - często określana jako światło dzienne. Najjaśnieszy odcień bieli, często odbierany jako wpadający w błękit. Światło pobudzające, nadające się przede wszystkim do pracy, choć równie dobrze jako światło kontrastowe czy dekoracyjne.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl