Witamy w naszym sklepie i życzymy udanych zakupów!

Wszystko o LED

Źródła światła oparte na technologii LED, od kilku lat systematycznie zdobywają rynek. Jest to związane z tym, iż obecnie na rynku źródła światła oparte na diodach LED są najbardziej energooszczędnymi tego typu produktami. Coraz większa sprzedaż lamp LED powinna iść w parze z jakością oraz wysokimi parametrami. Jednak ostatnie lata pokazują, że rynek źródeł światła jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości oferowanych produktów a co za tym idzie klient docelowy jest zdezorientowany i nie do końca świadomy jakie źródło światła nabywa.

W związku z tym czym należy się kierować przy wyborze? Odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższym opracowaniu.

Czym jest lampa LED?

Skrót LED pochodzi od angielskiej nazwy „Light Emitting Diode” co oznacza, w dosłownym tłumaczeniu, „Dioda Emitująca Światło”. Diody LED są punktem pośrednim w rozwoju źródeł światła. Mają dużą przewagę w stosunku do źródeł poprzedniej generacji. W porównaniu do energooszczędnych świetlówek kompaktowych lampy LED:

• nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji,

• posiadają dużo większą żywotność,

• są bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne,

• w emitowanym świetle widzialnym mają większy zakres fal,

 

Wśród dostępnych na rynku źródeł światła możemy wyróżnić lampy oparte na diodach SMD – to skrót z angielskiej nazwy „Surface Mount Device”. Jest to dioda LED przystosowana do montażu SMT (Surface Mount Technology –montaż powierzchniowy). Charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, posiada płaską obudowę oraz jest bardzo szybka i łatwa w montażu.

 

 Oto kilka podstawowych rodzajów diód LED montowanych na taśmach dostępnych w naszym sklepie:

 

Czterocyfrowe nazwy taśmy oznaczają rozmiar diody. W przypadku SMD 3528 mają one wymiary 3,5x2,8 milimetra, w przypadku 5050 – 5x5 milimetrów.

Rozmiar diody nie ma wpływu na jej jasność. Kluczowym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest WYDAJNOŚĆ, tj. ile lumenów przypada na jeden wat. Najlepszym przykładem na poziom tych różnic jest porównanie możliwości bardzo popularnej diody SMD5050 i nowej diody SMD2835. Nie dość, że dioda SMD2835 ma dwukrotnie mniejszy pobór mocy, to daje około 50% więcej światła niż jej starszy zamiennik. I to mimo zdecydowanie mniejszych rozmiarów!

Taśmy oparte na diodach SMD2835, które sprzedajemy emitują zdecydowanie więcej światła, niż oparte na diodach SMD5050. W przypadku dla taśmy SMD5050 z ilością 60 diod na metr zalecamy dobór zasilacza z mocą 14,4W (lub więcej) na jeden metr taśmy, natomiast dla diody SMD2835 wystarczy zaledwie 7,2W na jeden metr. 

Oznaczenie taśmy 150 LED oraz 300 LED świadczy o ilości diod zamontowanych na całej rolce taśmy LED (5 metrów). Oznacza więc, że taśma 300 LED ma zamontowanych 300 sztuk diod LED na całej długości taśmy czyli dwa razy więcej diod LED niż w przypadku taśmy 150 LED. Analogicznie efekt świetlny będzie bardziej intensywny w przypadku taśmy 300 LED gdzie diody zamontowane są dwa razy gęściej niż w taśmach 150 LED.

Warto pamiętać, że parametry wydajności nie wpływają na żywotność diod.

Można wziąć pod uwagę fakt, że każdą taśmę możemy ściemniać. Lepiej jest więc zainstalować za mocną taśmę niż za słabą. Za słabej nie rozjaśnimy, a za mocną zawsze możemy ściemnić, wykorzystując kosztujący od 15 do 40 zł ściemniacz.

Aby mogli Państwo wybrać taśmę najbardziej odpowiadającą Państwu potrzebom zamieszczamy poniżej tabelkę pokazującą orientacyjne zastosowania poszczególnych taśm.

Rodzaj diody Ilość diód (na 5m) Zastosowanie
3528 300 dekoracyjne - najsłabsze światło - mały pobór mocy (4,8W/m)
3528 600 podwieszany sufit - punkty mniej widoczne - światło nieco mocniejsze 
5050 150 dekoracyjne - słabe światło
5050 300 podwieszany sufit, podświetlanie obszarów roboczych - średnie światło - duży pobór mocy (14,4W/m)
3014 300 podwieszany sufit, podświetlanie obszarów roboczych - średnie światło - mniejszy pobór mocy (7,2W/m)
3014 600 podwieszany sufit, podświetlanie obszarów roboczych, oświetlenie pomieszczenia - dużo emitowanego światła
5630 300  podwieszany sufit, podświetlanie obszarów roboczych, oświetlenie pomieszczenia - dużo emitowanego światła (pobór mocy - 14,4W/m)
2835 300 podwieszany sufit, podświetlanie obszarów roboczych, oświetlenie pomieszczenia - dużo emitowanego światła - najlepsza z diód obecnych na rynku (pobór mocy 7,2W/m)
2835 600 podświetlanie obszarów roboczych, oświetlenie pomieszczenia - bardzo dużo emitowanego światła - najlepsza z diód obecnych na rynku

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl